Достапни линкови

logo-print

ОН бараат помош за Ирак


ОН денеска упатија апел за собирање на половина милијарда долари меѓународна помош за решавање на хуманитарната криза во Ирак. Хуманитарниот координатор за Ирак на ОН, Лиса Гранде го упати апелот во Брисел изјавувајќи дека повеќе од 50 проценти од операциите ќе бидат прекинати или намалени доколку парите не бидат веднаш собрани.

Парите ќе бидат наменети за обезбедување на засолниште, храна и вода во наредните шест месеци за 5,6 милиони луѓе кои се раселени во Ирак поради офанзивата на милитантите на Исламската држава во земјата.

XS
SM
MD
LG