Достапни линкови

Русија за борбите ја обвинува Украина


Портпаролот на Кремљ, Дмитри Песков.

Портпаролот на Кремљ, Дмитри Песков.

Русија го обвини Киев за зголемување на тензиите во источна Украина по засилените борби меѓу владините сили и проруските бунтовници. Портпаролот на Кремљ, Дмитри Песков изјави дека Украина и во минатото преземала такви чекори за време на големи меѓународни настани и дека тие се сериозно загрижени за ситуацијата. Лидерите на земјите членки на Г7 треба утре да се сретнат во Германија, а самитот на ЕУ е закажан подоцна во овој месец. Рускиот министер за надворешни работи Сергеј Лавров изјави дека примирјето е под постојана закана од Украина.

XS
SM
MD
LG