Достапни линкови

logo-print

Летонија избра нов Претседател


Рејмондс Вејонис

Рејмондс Вејонис

Летонија го избра министерот за одбрана Рејмондс Вејонис за нов претседател на земјата. Претседателот во земјата се бира од страна на Парламентот. За изборот на Вејонис гласале 55 од 100 законодавци. Тој изјави дека ќе продолжи со неговата работа со цел да се подобри безбедноста на Летонија, како и унапредување на благосостојбата во целата земја. 48 годишниот Вејонис претходно 10 години беше и министер за животна средина.

XS
SM
MD
LG