Достапни линкови

logo-print

Потерница за шест лица за скандалот со ФИФА


Интерпол издаде меѓународна потерница за шест мажи кои имаат врска со ФИФА на барање на американските власти, што значи дека тие ризикуваат да бидат уапсени каде и да патуваат. Интерпол соопшти дека биле издадени „црвени известувања“ за двајца поранешни функционери во фудбалската асоцијација и за четворица директори на корпорации под обвинение за рекетирање, заговор и корупција. Меѓу нив е и поранешниот потпретседател на ФИФА, Џек Варнер од Тринидад и поранешниот член на извршниот комитет Николас Леоз од Парагвај.

XS
SM
MD
LG