Достапни линкови

logo-print

Москва ја осуди забраната за рускиот амбасадор во ЕУ


претседателот на Европскиот парламент Мартин Шулц

претседателот на Европскиот парламент Мартин Шулц

Руското министерство за надворешни работи ја осуди одлуката на претседателот на Европскиот парламент Мартин Шулц на рускиот амбасадор Владимир Чизов во Европската унија и на уште еден неименуван руски дипломат да им биде забранет пристап во Европскиот парламент. Оваа одлука следуваше откако Москва соопшти дека на 89 политичари од Европската унија им забранува влез во Русија. Европскиот парламент го суспендираше и своето ангажирање во заедничкиот Комитет за соработка меѓу Унијата и Русија.

XS
SM
MD
LG