Достапни линкови

logo-print

Хан утре во САД за Западен Балкан


Еврокомесарот Јоханес Хан.

Еврокомесарот Јоханес Хан.

Еврокомесарот Јоханес Хан, од утре ќе престојува во тридневна посета на САД. Тој во главниот град Вашингтон е предвидено да се сретне со претставници на американската администрација и на Конгресот, со кои ќе разговара за најновите случувања во земјите од проширувањето на Европската унија, со посебен акцент на резултатите од Самитот на Источното партнерство во Рига и ситуацијата во земјите од Западен Балкан.

Тој исто така ќе размени и мислења за прашања од надворешната политика и евроатланската соработка со Атлантскиот совет. Посетата, исто така, ќе обезбеди можност еврокомесарот за проширување да дискутира и за клучни предизвици, да ги координира со своите американски колеги инвестициските приоритети и да размени мислење за понатамошно зајакнување на постојната соработка со меѓународните финансиски институции, меѓу кои и ЕУ, Светската банка и Меѓународниот монетарен фонд.

XS
SM
MD
LG