Достапни линкови

logo-print

Српскиот премиер Вучиќ во посета на САД


Александар Вучиќ

Александар Вучиќ

Српскиот премиер Александар Вучиќ денеска ја почнува тридневната посета на Соединетите држави во текот на која ќе разговара, меѓу другите и со потпретседателот Џо Бајден, како и со заменик државниот секретар Ентони Блинкен. Се очекува главни теми на разговорите да бидат ситуацијата во регионот, дијалогот меѓу Белград и Приштина и енергетската стабилност. Вучиќ пред посетата изјави дека во Вашингтон ќе разговара и за можностите Србија да учествува во проектот Трансјадрански гасовод што го поддржуваат САД и ЕУ.

XS
SM
MD
LG