Достапни линкови

logo-print

Руски опозиционер бара објаснување за црниот список на Москва


Сергеј Лавров

Сергеј Лавров

Рускиот опозициски пратеник Димитри Гудков изјави дека шефот на руската дипломатија Сергеј Лавров треба да објасни зошто на 89 политичари од 17 земји им е забранет влез во Русија. Црниот список е последен од потезите во растечките тензии меѓу Западот и Москва, по руската анексија на Крим во март лани и поддршката на проруските сепаратисти во источна Украина. Европската унија воведе санкции, вклучувајќи и замрзнување на имотите и забрана за патување на над 150 Руси и проруски Украинци. Во рускиот список има евро парламентарци и министри кои ги критикуваат акциите на претседателот Владимир Путин во Украина.

XS
SM
MD
LG