Достапни линкови

logo-print

Полицијата спречи обид за геј парада во Москва


Руската полиција уапси неколку активисти за правата на хомосексуалците кои се обидуваа да одржат парада во центарот на Москва.

Полициските службеници ги привеле активистите додека околу 30 контрадемонстранти со макси на лицата фрлаа со јајца на активисти.

Неколку православни контрадемонстранти исто така беа приведени од страна на полицијата. Обидот за протест го следеа голема група на руски и странски новинари.

Геј активистите за човекови права инсистираа на одржување на настанот на 30 мај и покрај тоа што судот во Москва забрани да се одржи таков протест.

Хомосексуалците во Русија се соочи со редовни малтретирања. Тие бараат да се одржи парада на гордоста во главниот град, но власта постојано одбива.

XS
SM
MD
LG