Достапни линкови

logo-print

ИД ја презела контролата врз воздушна база во Либија


Борци лојални на екстремистичката група Исламска држава ја преземале контролата врз воздушна база во централниот либиски град Сирте. Преземањето на базата, која се користи и како аеродром за цивили се случила откако милицијата поврзана со либиските власти се повлекла од местото. Исламската држава го контролира и источниот град Дарнах и поголемиот дел од градот Сирте.

XS
SM
MD
LG