Достапни линкови

logo-print

Егзекутирани тројца сепаратисти во Пакистан


Пакистан егзекутираше тројца сепаратисти од Балучистан кои беа осудени за киднапирање на авион во 1998 со цел да ги принудат властите да ги запрат со нуклеарните тестирања во регионот. Тројцата сепаратисти, кои беа осудени на смртна казна го киднапираа авионот со 30 патници четири дена пред земјата да го изврши првиот нуклеарен тест. Тие се обидоа да го принудат пилотот да го слета авионот во Индија, но наместо тоа тој слета во Хидерабад каде војската ги совлада напаѓачите. Властите соопштија дека напаѓачите се залагале за целосна автономија на Балучистан.

XS
SM
MD
LG