Достапни линкови

logo-print

Зариф се надева на нуклеарен договор во разумен рок


Иранскиот министер за надворешни работи Мохамед Џавад Зариф

Иранскиот министер за надворешни работи Мохамед Џавад Зариф

Иранскиот министер за надворешни работи Мохамед Џавад Зариф изјави дека се надева оти неговата земја и шесте светски сили ќе постигнат конечен нуклеарен договор во разумен рок и предупреди да не се упатуваат претерани барања до Техеран. Според него, доколку другата страна го почитува тоа за што се согласиле и доколку постои база на заемно почитување тогаш може да се постигне сеопфатен договор до крајниот рок на 30 јуни. Иран и шесте светски сили постигнаа рамковен договор на 2 април, но неколку прашања останаа отворени.

XS
SM
MD
LG