Достапни линкови

logo-print

Државна тајна загубите на руската војска во време на мир


Рускиот претседател Владимир Путин

Рускиот претседател Владимир Путин

Рускиот претседател Владимир Путин потпиша декрет со кој се класифицираат информациите за воените загуби додека се спроведуваат специјалните операции во време на мир. Пред декретот само загубите на војската за време на војна се сметаа за државна тајна. Според новиот декрет, информации за поединци кои биле од интерес на руската разузнавачка служба, контраразузнавање и оперативни услуги со цел да се искористат како тајни соработници исто така ќе бидат дефинирани како државна тајна. Новиот декрет доаѓа во време кога земјата е обвинета дека испраќа војска во источна Украина со цел да им помогне на проруските бунтовниците во борбите со владините сили.

XS
SM
MD
LG