Достапни линкови

logo-print

Во САД секојдневни истраги за закани од ИД


Американската администрација предупреди дека Федералното истражно биро нема да биде во можност да се справува со заканите во земјата од милитантите на Исламската држава доколку Конгресот усвои закон против посебните мерки за надгледување. „Скоро секојдневно отвораме нови истраги во кои се вклучени милитанти на Исламската држава“, вели еден неименуван претставник на американската администрација додавајќи: „Тие имаат стратегија да охрабрат некого да земе оружје и да изврши терористички напад во Соединетите држави“. Законот со кој на ФБИ им се даваат поголеми права, како прислушување, истекува на 31 овој месец.

XS
SM
MD
LG