Достапни линкови

logo-print

Апели за оставка на претседателот на ФИФА Блатер


претседателот на ФИФА Сеп Блатер

претседателот на ФИФА Сеп Блатер

Шефот на Англиската фудбалска федерација Грег Дајк изјави дека претседателот на ФИФА Сеп Блатер би требало веднаш да ја напушти функцијата поради корупцискиот скандал што ја потресува светската фудбалска организација. Претходно, Европската фудбалска организација УЕФА повика на шестмесечно одложување на изборот на нов претседател на ФИФА закажан за утре. Дајк изјави дека не е уверен во заложбата на Блатер дека ФИФА може да ја врати довербата кај навивачите со зголемување на напорите за справување со корупцијата. Блатер се кандидира за уште еден четири годишен мандат, петти по ред. Единствен негов ривал е јорданскиот принц Али.

XS
SM
MD
LG