Достапни линкови

logo-print

НАТО го поддржува територијалниот интегритет на сите во Европа


Генералниот секретар на НАТО Јенс Столтенберг

Генералниот секретар на НАТО Јенс Столтенберг

Генералниот секретар на НАТО Јенс Столтенберг изјави дека Алијансата силно ги поддржува суверенитетот и територијалниот интегритет на сите европски земји. Говорејќи во Центарот за стратегиски и меѓународни студии во Вашингтон тој изјави дека НАТО ќе работи да обезбеди соседите на Алијансата, како Грузија, Молдавија и Украина да останат стабилни и независни. „Овие земји не се тампон зона, тие се независни суверени држави. Тие имаат право да изберат нивен пат и ние ќе им помогнеме во тоа“, рече Столтенберг. Според него, руската провокативна реторика во врска со нуклеарното оружје била многу опасна.

XS
SM
MD
LG