Достапни линкови

logo-print

Бугарија ги отвори воените разузнавачки архиви


Министерот за одбрана на Бугарија Никола Ненчев соопшти дека архивите на военото разузнавање од комунистичката ера се отворени за истражувачи и новинари. Станува збор за околу 30 илјади архивски материјали од 1944 до 1991 година. „Бугарија треба да ги расветли репресивните структури од времето на комунизмот“, изјави Ненчев, наведувајќи дека нема да биде откриван идентитетот на странските државјани кои соработувале со бугарската разузнавачка служба. До паѓањето на комунистичкиот диктатор Тодор Живков во 1989 година, Бугарија се сметаше за една од најлојалните сојузници на поранешниот Советски сојуз.

XS
SM
MD
LG