Достапни линкови

logo-print

Сирија сака поголема соработка со Ирак против ИД


Сирискиот министер за надворешни работи Валид ал Муалем со неговиот ерменски колега Едуард Налбандиан.

Сирискиот министер за надворешни работи Валид ал Муалем со неговиот ерменски колега Едуард Налбандиан.

Сирискиот министер за надворешни работи Валид ал Муалем изјави дека неговата земја сака поголема координација со Ирак во борбата против милитантите на Исламската држава. Тој говореше за време на заедничката прес конференција со шефот на ерменската дипломатија Едуард Налбандиан во Дамаск. Според него, и Сирија и Ирак сфатиле дека мора заедно да дејствуваат, но не била постигната соодветна координација во однос на нивото на заканата со која се соочуваат.

XS
SM
MD
LG