Достапни линкови

Рама-Србија и Албанија важни за зачување на мирот


Албанскиот премиер Еди Рама со неговиот српски колега Александар Вучиќ.

Албанскиот премиер Еди Рама со неговиот српски колега Александар Вучиќ.

Албанскиот премиер Еди Рама изјави денеска дека им се дава можност на Албанците и Србите за доброто на своите држави и целиот регион, да го направат она што Германците и Французите го направија за себе по Втората светска војна. Рама по средбата со премиерот на Србија Александар Вучиќ порача и дека тоа што имаат различни ставови за некои работи не значи оти не се свесни за фактот дека двете држави играат значителна улога во зачувување на мирот. Тој изрази и уверување дека заедно ќе успеат да ги унапредат односите и да спроведуваат агенда за регион без граници.

XS
SM
MD
LG