Достапни линкови

Уапсени шест високи функционери на ФИФА


Актуелниот претседател на ФИФА, Сеп Блатер

Актуелниот претседател на ФИФА, Сеп Блатер

Шест високи функционери на ФИФА се уапсени во Цирих поради сомнение за перење пари и примање мито во вредност од 100 милиони долари. Швајцарското обвинителство соопшти дека заплениле податоци и документи од компјутерскиот систем на ФИФА. Актуелниот претседател Сеп Блатер не е меѓу уапсените, како и генералниот секретар Жером Валцке. Блатер ќе учествува во трката за петти мандат на која единствен противкандидат ќе му биде принцот од Јордан Али бин Ал Хусеин.

XS
SM
MD
LG