Достапни линкови

logo-print

Обама за поефикасна воена помош во борбата против ИД


Американскиот претседател Барак Обама изјави дека сојузниците кои се борат против милитантите на Исламската држава мора да испитаат дали воената помош се распоредува ефикасно. Белата куќа соопшти дека ги прифатила барањата на ирачките борци за да им бидат доставени противтенковски орудија со цел да бидат запрени се побројните самоубиствени напади што милитантите ги извршуваат со оклопни возила. Обама по средбата со генералниот секретар на НАТО Јенс Столтенберг изјави дека дејствувањето на милитантите на Исламската држава во Сирија и Ирак и превирањата во Либија го принудиле НАТО, како што рече, „да се сврти на југ и на исток“.

XS
SM
MD
LG