Достапни линкови

logo-print

Талибански напад врз хотел во Кабул


Кабул

Кабул

Цела ноќ траеле борбите меѓу вооружени лица кои нападнеле еден хотел во дипломатскиот кварт на авганистанскиот главен град Кабул. Притоа, како што соопштија властите, биле убиени четворица напаѓачи. Одговорноста за нападот ја презедоа талибанците наведувајќи дека тој бил насочен против окупациските сили во земјата. Министерството за внатрешни работи соопшти дека немало други жртви. Во изминативе неколку недели во Кабул е регистрирана серија напади во места каде што се движат странци.

XS
SM
MD
LG