Достапни линкови

logo-print

Русија започна воздушни одбранбени вежби


Руското министерство за одбрана соопшти дека започнале воени воздушни вежби на планината Урал и во западен Сибир во кои се вклучени 12 илјади војници и 250 авиони. Маневрите, според министерството ќе траат до 28 мај и се со цел да и помогнат на војската да се подготви за наредните вежби од голем размер. По руската анексија на Крим во март минатата година, земјата спроведе низа воени вежби за проверка на борбената готовност.

XS
SM
MD
LG