Достапни линкови

logo-print

Советот за безбедност на ОН за Косово


Бан Ки Мун

Бан Ки Мун

Советот за безбедност на Обединетите нации на денешната седница посветена на Косово ќе го разгледа тримесечниот извештај на генералниот секретар Бан Ки Мун за работата на УНМИК. На седницата ќе учествуваат министрите за надворешни работи на Србија и на Косово Ивица Дачиќ и Хашим Тачи. Во извештајот Бан Ки Мун го поздравува обновувањето на разговорите во Брисел меѓу премиерите на Србија и на Косово со посредство на Европската унија и повикува на итно решавање на прашањето за создавање Заедница на српски општини, како и воспоставување специјален суд на Косово.

XS
SM
MD
LG