Достапни линкови

logo-print

Белград денеска нема да му го испорача Шешељ на Хаг


Воислав Шешељ

Воислав Шешељ

Шефот на Националниот совет за соработка на Србија со Хашкиот трибунал Расим Љаиќ изјави дека 26 мај не е реален термин како краен рок за испорачување на Воислав Шешељ во Хаг. Претходно од Трибуналот дојде барање до владата на Србија, Шешељ да биде испорачан денеска и оти неговата здравствена состојба не може да биде пречка за тоа. Во врска со овој случај српскиот премиер Александар Вучиќ по средбата со главниот обвинител на Хашкиот трибунал Серж Брамерц изјави дека ќе се постапува во согласност со законите на Србија и меѓународното јавно право.

XS
SM
MD
LG