Достапни линкови

logo-print

Германија со протесна нота до Русија


Германија упати протесна нота до Русија поради тоа што не му бил дозволен влез во земјата на адвокатот од Конзервативната партија, Карл Георг Велман, кој е поддржувач на канцеларката Ангела Меркел. Велман вчера пристигнал на аеродромот во Москва, а по забраната за влез денеска се вратил во Германија.

Велман е отворен критичар на Русија за улогата на земјата во конфликтот во источна Украина. Германското министерство за надворешни работи соопшти дека одлуката на руските власти е несфатлива и неприфатлива и побараа забраната за Велман да биде укината.

XS
SM
MD
LG