Достапни линкови

logo-print

Позлатена статуа на претседателот на Туркменистан


Статуата на Гурбангули Бердимухамедов

Статуата на Гурбангули Бердимухамедов

Позлатена статуа од претседателот на Туркменистан, Гурбангули Бердимухамедов, како тој јава на коњ е поставена во главниот град Ашгабат. Аналитичари соопштија дека статуата претставува симбол за култот на личноста на претседателот на централно азиската нација.

Студенти при поставувањето на статуата извикувале „Слава за Аркадаг“, референца за официјалната титула на Бердимухамедов на заштитиник на земјата. Статуата е висока 21 метар и беше денеска поставена по повод денот на Ашгабат.

XS
SM
MD
LG