Достапни линкови

logo-print

Курдски бунтовници нападнале воена база во Турција


Турската војска соопшти дека осомничени курдски милитанти отвориле оган во воена база во југоисточниот регион на земјата. Според соопштението, турската војска возвратила на нападот во базата во покраината Хакари, која се наоѓа во близина на границата на земјата со Ирак и Иран. Инцидентот доаѓа и покрај мировниот процес меѓу Турција и партијата на Курдите со цел да се стави крај на конфликтот во кој загинаа десетици илјади луѓе од 1984 година.

XS
SM
MD
LG