Достапни линкови

logo-print

Русија сака конструктивен однос со Полска


Рускиот претседател Владмир Путин

Рускиот претседател Владмир Путин

Рускиот претседател Владмир Путин повика на конструктивен однос со Полска додека го честиташе изборот на новиот претседател на земјата Анджеј Дуда. Путин изрази надеж дека градењето на конструктивна врска со Полска базирана на принципот на добро соседски односи и взаемен почит за интересите на двете земји ќе ја зајакне безбедноста и стабилноста во Европа. Полска е една од најжестоките критичари на Русија за мешањето на земјата во Украина. Дуда на изборите го победи актуелниот шеф на државата Бронислав Коморовски.

XS
SM
MD
LG