Достапни линкови

logo-print

Екс премиерот на Израел Олмерт во затвор за корупција


Ехуд Олмерт

Ехуд Олмерт

Поранешниот израелски премиер Ехуд Олмерт денеска е осуден на осум месеци затвор откако на повтореното судење во март годинава беше прогласен за виновен. Адвокатите на Олмерт кој беше премиер од 2006 до 2009 година веднаш најавија дека ќе вложат жалба на пресудата. 69 годишниот Олмерт беше принуден да поднесе оставка поради корупциски скандал. Тој постојано ги отфрлаше ваквите наводи.

XS
SM
MD
LG