Достапни линкови

logo-print

Полскиот претседател го призна изборниот пораз


Анджеј Дуда

Анджеј Дуда

Полскиот претседател Бронислав Коморовски го призна поразот од неговиот ривал Анджеј Дуда на вчерашниот втор круг од претседателските избори. Дуда победи и во првиот круг што се одржа на 10 мај. 62 годишниот Коморовски изјави дека ја почитува волјата на гласачите додавајќи: „Му пожелувам на мојот противкандидат успешно претседателствување“. Победата на 43 годишниот Дуда е прва поголема изборна победа во изминативе 10 години за опозициската конзервативна партија Право и правда која е блиска со Католичката црква.

XS
SM
MD
LG