Достапни линкови

logo-print

Убиен еден од лидерите на проруските сепаратисти во Украина


Водечкиот проруски сепаратистички водач во источна Украина Алексеј Мозговој бил убиен заедно со шест други бунтовници во напад од непозната група, јавуваат медиумите. Прес сервисот на украинскиот регион Луганск контролиран од сепаратистите вчера соопшти дека Мозговој бил убиен кога неговата кола екслодирала а напаѓачите пукале кон неа соавтоматско оружје. Инцидентот се случил во близина на градот Алшевск кој е контролиран од сепаратистите, односно околу 30 километри од линијата на фронтот. На никој од другите загинати засега не им се знае идентитетот. Досега имаше неколку обиди за атентат врз Мозговој, последниот во март.

XS
SM
MD
LG