Достапни линкови

logo-print

Обама доби поголеми овластувања за трговските договори


Сенатот контролиран од републиканците му ја донесе главната победа на американскиот претседател Барак Обама одобрувајќи го неговото барање за поголеми овластувања во преговарањата и склучувањата на трговски договори. Сенатот со 62 гласа за и 37 против го поддржа барањето на Обама за закон кој ќе му овозможи за преговара трговски договори кои конгресот може да ги ратификува или отфрли, но не може да ги измени. Ова ќе му овозможи на американскиот претседател да ги заврши преговорите за трговскиот договор со земјите од азиско-пацифичкиот регион, а потоа да прејде на прекуатланскиот трговски договор со посредство на Европската унија.

XS
SM
MD
LG