Достапни линкови

Несогласувања на самитот во Рига


Учесници на самитот во Рига.

Учесници на самитот во Рига.

Серија несогласувања се појавиле меѓу учесниците на последниот ден од дводневниот самит на ЕУ и Источното партнерство во Рига. Шесте земји членки на Источното партнерство не можеле да постигнат согласност за усвојување на декларацијата во која имало прашања за руската анексија на Крим и статусот на отцепениот регион Нагорно Карабах.

Претседателот на Европскиот Совет, Доналд Туск изјави дека нормално е меѓу земјите да се појават силни емоции, поради тешката ситуација во регионот. Грузија, Молдавија и Украина се чини дека извојувале победа со тоа што ги натерале учесниците да го прифатат текстот во декларацијата во кој се залагаат за европската аспирација.

XS
SM
MD
LG