Достапни линкови

Обама-Не е загубена битката со ИД во Ирак


Американскиот претседател Барак Обама.

Американскиот претседател Барак Обама.

Американскиот претседател Барак Обама изјави дека падот на ирачкиот град Рамади во рацете на милитантите на Исламската држава е тактички чекор наназад. Но, според него битката против милитантите не е загубена. Тој порача дека нема сомнеж оти сунитските реони се на нивна страна, но тие мора повеќе да се активираат и да бидат вклучени во борбите.

Изјавата на Обама доаѓа откако милитантите на Исламската држава ја преземаа контролата врз Рамади минатата недела, а вчера и врз античкиот град Палмира. Обама нагласи и дека американската војска ќе продолжи да им дава помош на ирачките сили со цел да се осигура безбедноста на земјата.

XS
SM
MD
LG