Достапни линкови

logo-print

Русија ја зголемува воената соработка со Ирак


Рускиот претседател Владимир Путин

Рускиот претседател Владимир Путин

Рускиот претседател Владимир Путин за време на разговорите со ирачкиот премиер Хаидер ал Абади, кој е во посета на Москва изјави дека двете земји ќе ја прошират воената соработка. Путин го нарече Ирак долготраен и сигурен партнер во регионот.

Рускиот министер за надворешни работи Сергеј Лавров изјави претходно пред да почнат разговорите дека Москва е подготвена да го снабди со оружје Ирак со цел да му помогне во борбата со милитантите на Исламската држава. Според него, помошта од Русија за Ирак е без никакви предуслови.

XS
SM
MD
LG