Достапни линкови

logo-print

Русија страхува од сериозен конфликт во Македонија


Андреј Келин

Андреј Келин

Внатрешната политичка криза во Македонија би можело да прерасне во сериозен конфликт. Ова го изјави Андреј Келин, постојан претставник на Русија во ОБСЕ. „Иако е во тек дијалог меѓу лидерите на владејачката и на опозициската партија не може да се види крајот на кризата. Сериозно страхуваме дека таа може да прерасне во сериозен конфликт“, оценува Келин, изразувајќи надеж дека од најавената денешна средба на претседавачот на ОБСЕ шефот на српската дипломатија Дациќ со специјалниот претставник за Западен Балкан Штудман ќе резултира со извесни иницијативи за решавање на кризата.

XS
SM
MD
LG