Достапни линкови

logo-print

САД ќе испратат антитенковско оружје во Ирак


Соединетите држави во идниот месец ќе испорачаат антитенковско оружје во Ирак за справување со самоубиствените напади на милитантите на Исламската држава. Такви напади, како што изјави висок претставник на Стејт департментот, им помогнале на милитантите да го заземат градот Рамади. Овој потег доаѓа во време кога растат критиките на републиканците за тоа како Белата куќа ја води војната против милитантите на Исламската држава. Во Вашингтон почна да се дискутира за потребата од менување на американската стратегија во Ирак.

XS
SM
MD
LG