Достапни линкови

logo-print

ИД го контролира сирискиот град Палмира


Сириски активисти јавија дека милитантите на Исламската држава го контролирале скоро целиот град Палмира чии антички урнатини се под заштита на УНЕСКО, откако сириските владини сили го напуштиле градот. Сириската опсерваторија за човекови права со седиште во Британија соопшти дека повеќето од цивилното население било евакуирано пред милитантите да влезат во градот. Милитантите на Исламската држава кои имаат освоено големи делови во Сирија и Ирак во минатата година уништија неколку антички места.

XS
SM
MD
LG