Достапни линкови

logo-print

УНЕСКО реагира на борбите во сирискиот град Палмира


Шефот на УНЕСКО, Ирина Бокова.

Шефот на УНЕСКО, Ирина Бокова.

Од УНЕСКО стравуваат дека милитантите на ИД го уништиле историското наследство во сирискиот град Палмира. Шефот на УНЕСКО, Ирина Бокова изјави дека е сериозна загрижена за борбите во античкиот град Палмира и повика на итен прекин на непријателството. Сириски активисти претходно соопштија дека милитанти на Исламската држава ја преземале контролата на околу третина од територијата на градот, кој датира од првиот и вториот век.

XS
SM
MD
LG