Достапни линкови

logo-print

ИД освоила делови од сирискиот град Палмира


Сириски војник ги напаѓа позициите на ИД во Палмира.

Сириски војник ги напаѓа позициите на ИД во Палмира.

Сириски активисти соопштија дека милитанти на Исламската држава ја преземале контролата на околу третина од територијата на античкиот град Палмира. Според сириската организација за човекови права, милитантите го освоиле северниот дел на градот по тешките судири со сириската војска и нивните поддржувачи. Палмира датира од првиот и вториот век исе наоѓа веднаш до градот Тадмур, кој е стратешко место на западно-источната рута.

XS
SM
MD
LG