Достапни линкови

logo-print

Хаменеи не дозволува посета на меѓународни инспектори на Иран


Иранскиот врховен лидер Ајатолахот Али Хаменеи

Иранскиот врховен лидер Ајатолахот Али Хаменеи

Иранскиот врховен лидер Ајатолахот Али Хаменеи ја отфрли можноста на меѓународните нуклеарни инспектори да им биде дозволено да ги посетат воените објекти или да ги испрашуваат нивните научници. Државни медиуми јавија дека Хаменеи изјавил оти Иран нема да прифати неразумни барања за време на преговорите за нуклеарната програма на земјата. Неговиот коментар доаѓа додека траат преговорите меѓу Иран и шесте светски сили за постигнување нуклеарен договор до крајниот рок на 30 јуни.

XS
SM
MD
LG