Достапни линкови

logo-print

Северна Кореа ја откажа посетата на Бан Ки Мун


Бан Ки Мун

Бан Ки Мун

Северна Кореа неочекувано ја повлече поканата до генералниот секретар на Обединетите нации Бан Ки Мун да ја посети таа земја. Тој во Сеул изјави дека изутрината по дипломатски канали добил информација дека Пјонгјанг ја повлекува поканата тој утре да го посети индустрискиот комплекс Каесонг. „Не е дадено никакво објаснување за ваквата ненадејна промена“, изјави Бан Ки Мун, изразувајќи длабоко разочарување.

XS
SM
MD
LG