Достапни линкови

logo-print

ИД со офанзива во близина на ирачкиот град Рамади


Милитантите на Исламската држава ја презеле контролата врз мало село надвор од ирачкиот град Халдија, кој се наоѓа помеѓу Фалуајах и Рамади. Ирачките сили и племенски лидери соопштија дека при нападот немало жртви. Во меѓувреме шиитската милиција подготвува контраофанзива за освојување на градот Рамади. Локалните власти соопштија дека голем број на војници биле позиционирани на неколку километри од Рамади, од каде ќе биде нивната појдовна точка за спроведување на операцијата.

XS
SM
MD
LG