Достапни линкови

logo-print

Контраофанзива против ИД во ирачкиот град Рамади


Градот Рамади

Градот Рамади

Илјадници припадници на шиитската милитија се собраа во источниот град Рамади на подготовка за контраофанзива за преземање на контролата врз ирачкиот град од милитантите на Исламската држава. Локалните власти соопштија дека голем број на војници биле позиционирани на неколку километри од Рамади, од каде ќе биде нивната појдовна точка за спроведување на операцијата. Претходно беше соопштено дека околу 3000 припадници на шиитската милитија се на стенд бај во воениот камп ал Хабанијах.

XS
SM
MD
LG