Достапни линкови

logo-print

Осудени 11 полицајци во Авганистан


Авганистанскиот суд осуди 11 полицајци на една година затвор затоа што не успеале да го спречат убиството на една жена во Кабул. Други осум полицајци беа пуштени на слобода поради недостиг на докази. Осудените полицајци беа меѓу 49 лица обвинети за нападот врз 27 годишната девојка Фарахунда. Толпата ја претепа девојката до смрт поради тоа што таа наводно го запалила куранот. Нејзиното убиство предизвика протести низ земјата и привлече меѓународно внимание за третманот на жената во Авганистан.

XS
SM
MD
LG