Достапни линкови

logo-print

Двајца руски специјалци заробени во Украина


Украинската армија соопшти дека заробила руски војници кои се бореле на страната на проруските бунтовници во источна Украина. Портпаролот на украинскиот генералштаб Владислав Селезњев, изјави дека двајцата заробени руски војници ќе бидат префрлени во Киев. Беше објавено и видео, на кое, еден од заробените војници признава дека е припадник на руските елитни специјални сили.

Русија ги отфрла наводите дека испраќа сили да им помагаат на бунтовниците, но признава дека извесен број руски граѓани се борат заедно со сепаратистите во регионите на Луганск и Доњецк.

XS
SM
MD
LG