Достапни линкови

Лидерите на партиите на Албанците во Македонија на средба со Рама


албанскиот премиер Еди Рама

албанскиот премиер Еди Рама

Лидерите на ДУИ, ДПА, Движењето за реформи во ДПА, Националната демократска преродба и Движењето БЕСА, Али Ахмети, Мендух Тачи, Зијадин Сеља, Весел Мемеди и Билал Касами во Подградец се сретнаа со албанскиот премиер Еди Рама. На средбата присуствувале и претседателот на албанскиот парламент Илир Мета, како и министерот за надворешни работи Дитмир Бушати. Партиски извори наведуваат дека Рама имал одвоени средби со Ахмети и со Тачи со кои разговарал за состојбата во Македонија и унифицирање на албанскиот политички фактор во Македонија. При тоа им ветил дека не подржува формирање нови политички партии на Албанците во Македонија.

XS
SM
MD
LG