Достапни линкови

logo-print

Руското МНР го обвинува Западот за случувањата во Македонија


Руското Министерство за надворешни работи објави соопштение за случувањата во Македонија во кое обвинува дека „Западни организатори“ се обидувале да ја дестабилизираат земјата.
Коментирајќи медиумски наводи за случај на апсење на црногорски државјанин во Македонија за помагање на екстремисти, руското МНР наведува дека тоа било убедлив доказ оти плановите за дестабилизација на внатрешнополитичката состојба во земјата биле иницирани од надвор.
- Тоа е истовремено и доказ за обидот за туркање на Македонија во пеколот на „обоената револуција“ и доказ дека западните организатори на ваквите сценарија - катастрофи повеќе сакаат тоа за нив да го направи некој друг, користејќи во Украина, а сега и во Македонија, државјани токму на оние земји кои, како на пример Црна Гора, кои го загризаа мамецот на НАТО, стои во соопштението од МНР на Русија.
Провицирањето хаос на Балканот и распламтувањето на жаришта во регионот, кој се уште не се опоравил од крвопроплевањата од 90-те години, е голема опасност за Европа, предупредува руското МНР.

XS
SM
MD
LG