Достапни линкови

logo-print

Иво Јосиповиќ ќе формира нова партија


Поранешниот хрватски претседател Иво Јосиповиќ ќе формира нова партија на 30 мај, јавија хрватски медиуми.

Во интервју за Мрежа ТВ тој синоќа изјавил дека многу луѓе ќе ги напуштат сегашните партии и ќе се приклучат на Напред Хрватска-Прогресивна алијанса.

- Многумина веќе се придружија и многумина допрва ќе станат членови на новата партија, изјави поранешниот хрватски претседател.

Тој досега беше член на владејачката Социјалдемократската партија.

XS
SM
MD
LG